Izzinošas grāmatas & daiļliteratūra par tēmu - demence


LAI LABA ATMIŅA UN GAIŠS PRĀTS
Ruta Darbiņa

izzinošā literatūra |  Avots 2017
Straujais dzīves temps, ikdienas stress un pārlieku lielais informācijas daudzums noved pie atmiņas pārslodzes, un par tās vienīgo aizsardzības līdzekli kļūst... atmiņas zudums. Grāmatā aplūkoti atmiņas pasliktināšanās iemesli un kā tos novērst, kā vingrināt prātu un stimulēt smadzeņu darbību.

Grāmata vairāk interesēs cilvēkus gados, taču šai problēmai vērts pievērst uzmanību arī vidēja gadagājuma cilvēkiem, kā arī jaunākiem.
Grāmatā:
* Pasaules gaišākie prāti
* Smadzenes - tas i ir interesanti
* Atmiņa, atmiņa, tu taču vari
* Brīnumainais orgāns - smadzenes
* Smadzeņu izpētes vēsture
* Kad pieaug gadu skaits
* Kāpēc pasliktinās atmiņa
* Kas pasliktina smadzeņu darbību
* Vai dzīvesveids ietekmē novecošanu
* Domas var saglabāt jaunas
* Kur ņemt labsajūtu smadzenēm
* Smadzeņu spēks - zināšanas
* Nekas nav labāks par miegu
* Uzlabojam smadzeņu darbību
* Senas tautas receptes un ieteikumi
* Atmiņas uzlabošanai

NEIROLOĢIJA SHĒMĀS
Ināra Logina, Elvīra Smeltere

izzinošā literatūra | Avots 2009 Neirālā kustību regulācija un tās traucējumu sindromi. Kustību un jušanas traucējumu sindromi. Jušanas traucējumi un muguras smadzeņu bojājuma sindromi. Galvas smadzeņu un kraniālo nervu bojājumu sindromi. Demence. Autonomā jeb veģetatīvā nervu sistēma. Perifērās nervu sistēmas slimības. Sāpju sindromi - neiropātiskās, muguras, galvassāpes. Smadzeņu asinsrites traucējumi. Samaņas traucējumi un difūzi CNS bojājumi. Neiroinfekcijas un demielinizējošas CNS slimības. Epilepsija. Smadzeņu audzēji. Galvas un muguras traumas. Hidrocefālija un bērnu vecuma slimības. Deģeneratīvās nervu sistēmas un neiromuskulārās slimības. Somatisko slimību izraisīti un toksiski CNS bojājumi. Neiroloģiskās diagnozes un izmeklēšanas principi papildu izmeklēšanas metodes neiroloģijā.

ELIZABETE IR PAZUDUSI
Emma Hīlija


daiļliteratūra | Jāņa Rozes apg. 2018
Emmas Hīlijas (1985) lieliskais debijas romāns ļauj mums piedalīties sena nozieguma atklāšanā un iepazīt vienu no neaizmirstamākajiem personāžiem pēdējo gadu britu literatūrā. Moda jūs gan sasmīdinās, gan saraudinās, un pavisam noteikti iespiedīsies atmiņā uz ilgāku laiku.

Pēdējā laikā 82 gadus vecā Moda kļuvusi aizmāršīga, un visu, kas jāatceras, viņa cenšas pierakstīt. “Elizabete ir pazudusi” – tā vēsta zīmīte, ko viņa atkal un atkal atrod kabatā. Moda ir apņēmusies noskaidrot, kur palikusi viņas draudzene Elizabete un vai tam ir kāds sakars ar viņas māsas Sūkijas pazušanu sen, sen, uzreiz pēc Otrā pasaules kara.
No angļu valodas tulkojusi Renāte Punka.

TURN OF MIND
Alice LaPlante


daiļliterat. | Bond Street Books 2011
Trilleris par pensionētu ķirurgu ar demenci. Pārsteidzošs portrets, kurā redzams saplīstošs prāts, kas dusmās, vilšanās, kauna un neizsakāmu zaudējumu dēļ pieķeras realitātes daļām,
Šī grāmata ieguvusi New York Times bestsellera titulu, kā arī daudz citu atzinīgu vērtējumu.

Mākslas filmas, kurās ievijas demences tēma

Piezīmju grāmatiņa |
The Notebook (2004)

Filma vēsta par vīrieti gados, kurš dienu no dienas skaļi lasa kādu brīnišķīgu stāstu sievietei ar Alcheimera slimību...

Joprojām Alise |
Still Alice (2014)

Dr. Alise Howland (Julianne Moore) ir slavena Kolumbijas universitātes valodniecības profesore.
Kad vārdi sāk aizbēgt un viņa sāk pazust ikdienas skrējienos, Alisei jāsastopas aci pret aci ar postošu diagnozi: agrīna Alcheimera slimība.

Kamēr savulaik dzīvelīgā sieviete cenšas pēc iespējas ilgi noturēt sevis apzināšanās sajūtu, trīs Alises pieaugušajiem bērniem bezpalīdzīgi jānoskatās, kā viņu māte ar katru dienu arvien vairāk "pazūd" sev un citiem.

Prom no viņas |
Away From Her (2007)

Filmā "Prom no viņas" Džūlija Kristija tika nominēta Oskara balvai kā labākā aktrise par viņas atveidoto Fionu-sievieti ar Alcheimera slimību, kura labprātīgi nonāk ilgtermiņa aprūpes iestādē, lai izvairītos no apgrūtinājuma 50 gadus vecajam Grantam.

The Savages (2007)


Kad vārgajam, ar demenci slimajam tēvam strauji pasliktinās veselības stāvoklis, viņa meita un dēls atkal sanāk kopā, lai aprūpētu cilvēku, kas reiz viņiem darījis pāri un aizvainojis tos. Tomēr, sastopoties aci pret aci ar savas bērnības traumu, soli pa soli māsa ar brāli satuvinās un mēģina piedot arī savam tēvam...

Laura Linnija tika nominēta Oskara balvai kā labākā aktrise, bet Tamāra Dženkinsa-Oskara balvai par labāko oriģinālo scenāriju.